Numazon

Hydroponie

Co je hydroponie?

Hydroponie je unikátní způsob pěstování zeleniny, bylin i květin bez půdy, jejíž historie sahá až do starověkého Egypta a Číny. Vždyť třeba delta Nilu byla takový velký ebb´n´flow systém.

Při hydroponickém pěstování si vystačíte s živným roztokem a substrátem v podobě keramzitu, písku, štěrku, kokosových vláken a řady dalších možných materiálů. Kořeny rostlin si berou výživu přímo z roztoku a vy máte celý proces od semínka po plody či květy zcela pod kontrolou.

Pěstovat můžete ve skleníku, doma i v průmyslových objektech a nejste tak závislí na výkyvech počasí, ani kvalitě půdy. Díky neustálé recirkulaci šetříte vodu a díky nepřítomnosti půdy se nemusíte zbavovat plísní či plevelů pomocí pesticidů a herbicidů.

Hydroponie významně šetří peníze i čas, protože nemusíte pracně chystat a obdělávat půdu a o úrodu nepřijdete ani kvůli špatnému počasí, nekvalitní půdě či nezvaným škůdcům.

Přivítejte budoucnost

ekologického pěstování

Ne nadarmo je hydroponie považovaná za budoucnost pěstování a experimentuje s ní i americká NASA jako s jedním ze způsobů případného farmaření ve vesmíru. Zde je hned několik důvodů, proč byste ji měli zvážit i vy.

Dá odpočinout vyčerpané půdě

Je ideálním řešením tam, kde je půda buď zcela vyčerpaná a toxická vlivem používání nejrůznějších chemických postřiků, nebo kamenitá a nevhodná pro pěstování. Stejně tak může být záchranou v suchých oblastech, kde už se kvůli nedostatku vláhy nedá pěstovat na polích. Hydroponické pěstování umí přinést čerstvou zeleninu a bylinky i do oblastí, kde už jsou nyní závislí na drahých surovinách z dovozu.

Čerstvá zelenina pro více lidí po celý rok

Hydroponicky pěstované rostliny rostou v průměru o 30 až 50 % rychleji, což odborníci vysvětlují především větším množstvím kyslíku a živin v roztoku, díky kterým jsou rostliny přímo od kořenů více stimulovány. Protože se nemusí vyrovnávat s půdou chudou na výživu i nepřízní počasí, jsou rostliny silnější, zdravější a plodnější. Díky tomu je možné produkovat více a po celý rok. Což je v oblastech, kde kvůli špatnému počasí či nevhodné půdě nemohou farmařit, zcela zásadní a může pomoct předcházet nedostatku potravy.

Ze skleníku rovnou na stůl

Hydroponie umožňuje pěstovat zeleninu, citrusy či bylinky lokálně a sklízet tak až v době dozrání. Rostliny a plody se nevozí nedozrálé přes půl světa a jsou bohatší na vitamíny i minerály.

Chrání včely a hmyz

Hydroponicky pěstované rostliny jsou odolnější vůči škůdcům. Díky pěstování ve vodním roztoku se tak vyhnete používání pesticidů a herbicidů, které podle výzkumů významně ohrožují včely a další opylovače.

Šetří vodu i peněženku

Plodová zelenina vyžaduje až čtyřicet litrů vody na metr čtvereční, hlávka salátu třiadvacet litrů při běžném způsobu pěstování. Hydroponie však díky recirkulaci vyžaduje v průměru pouhou desetinu vody potřebné v běžném zemědělství. Je tak šetrnější k přírodním zdrojům i k peněžence.

Důležité složky hydroponického pěstování

Aby při hydroponickém způsobu pěstování rostliny prospívaly, potřebujete pouze optimálně nastavit klíčové faktory.

Světlo

Aby mohla probíhat fotosyntéza a rostliny dobře a rychle rostly, potřebují dostatečný přísun světla. Ve vnitřních prostorách proto musíte vytvořit vhodné světelné podmínky. Je důležité nastavit a sledovat správnou dobu osvitu, intenzitu i spektrální rozložení.

Voda a živiny

Voda je klíčovou složkou při hydroponickém pěstování. Musí mít vhodné pH, množství živin i správnou teplotu. Jelikož rostliny žijí pouze z vodního roztoku, je nutné přidávat speciální hydroponická hnojiva, která zajistí vyvážený přísun potřebných živin a tím i rychlý růst a větší sklizeň.

Vzduch

Zvýšený obsah oxid uhličitého se při hydroponickém pěstování může přidávat kvůli optimálnímu průběhu fotosyntézy. Zvyšuje výnos a zkracuje délku pěstebního cyklu. Správné řízení teploty vzduchu a vlhkosti zase umožňuje nastavit rostlinám metabolické optimum a zamezit výskytu nemocí rostlin.

10 důvodů

proč pěstovat hydroponicky

1

Můžete pěstovat celoročně bez závislosti na venkovním počasí.
Díky tomu o své rostliny nepřijdete ani vlivem mrazů, ani během letních veder.

2

Nepotřebujete půdu.
Tudíž můžete pěstovat i bez zahrady či pole.

3

Nespotřebujete tolik vody.
Stačí vám pouhá desetina toho, co spotřebujete na zalévání záhonků.

4

Získáte větší výnosy na menším prostoru.
Jelikož mají rostliny výživu stále přímo u kořenů, nepotřebují tolik místa a více prosperují. Získáte tak až čtyřnásobně větší výnosy.

5

Nepotřebujete herbicidy ani pesticidy.

6

Hydroponické pěstování je fyzicky nenáročné. Obejdete se totiž bez rytí, nošení zeminy i sbírání plodů či plevele u země.

7

Nepotřebujete těžkou techniku, jako jsou velké traktory či kombajny, které ničí půdu i živočichy v ní.

8

Máte přesný přehled o živinách.

9

Získáte větší a kvalitnější plody plné vitamínů.

10

Rostliny rostou o třicet až padesát procent rychleji.