Jahody je možné sklízet podle zvoleného typu jahodníku od prvních plodů až po první mrazíky. Snažíme se zabránit styku plodů se substrátem, abychom předešli nemocem. Nahnilé či jinak poškozené plody nenecháváme na keříku, ale odebíráme, protože hniloba a houbové choroby se rychle šíří. Sklizené jahody zpracováváme do pár dní.
Po sklizni si můžete jahodník také samy namnožit, protože tvoří šlahouny. Výhodou vegetativního množení rostlin je, že všechny vlastnosti mateční rostliny budou mít i rostliny dceřiné (včetně chorob!). Tato metoda se též nazývá jako řízkování. Začínáme výběrem vhodné mateční rostliny. Rostliny sledujeme již od květu. Sledujeme například jejich náchylnost k chorobám, odolnost vůči škůdcům, plodnost, či jakékoliv další pro nás zajímavé vlastnosti.
Množství šlahounů se liší podle odrůdy, nejvíce jich však vyrůstá po konci sklizně. Vybereme čtyři největší šlahouny z každé mateční rostliny. Dceřiné rostlinky zakořeňují vždy v místě dotyku uzliny se substrátem a nejkvalitnější rostlinky vyrůstají ze středu odnože. Pokud pěstujete v bezpůdním systému (např. NFT), můžete uzliny umístit do květináčů se substrátem a přichytit ji k němu, aby se uzlina dotýkala substrátu. Musíte ale dbát na dostatečnou vlhkost substrátu. Rostlinky koření během čtyř až šesti týdnů. Poté můžeme oddělit dceřinou rostlinku od mateční rostliny přeseknutím šlahounu. Rostlinku poté ještě přibližně týden zaléváme než je připravena k výsevu na stanoviště, nebo je možné je připravit na chlazenou sadbu (odborně frigosadba).
Při pěstování obecně, v hydroponii to platí dvojnásob, je vždy dobré mít přehled, vědět co za chyby jsme udělali, či proč zrovna letos jsou ty rostlinky tak povedené. Proto jsme pro Vás připravili pěstební deníky, díky kterým získáte možnost podívat se zpětně na své výsledky.
Při používání ochraných prostředků je důležité si hlídat ochranou lhůtu výrobku. Četnost aplikací se liší dle počasí a zvolného přípravku.
Za vlhkého a deštivého počasí se šíří jedna z nejčastějších a nejzákeřnějších chorob jahod. Plíseň šedá. Napadá celou nadzemní část rostliny, která je obalena bílošedým povlakem, díky kterému se plíseň šíří na další rostliny. Nezralé plody hnědnou a zralé tmavnou, měknou a hnijí. Květy hnědnou a zasychají. Plísni se dá předejít zabráněním dotyku částí rostliny s vlhkým substrátem. První preventivní ošetření probíhá, když kvete přibližně 5% stanoviště.
Vhodné přípravky: eldor 500 SC (ochranná lhůta 3 dny), Rovral Aqua FLo (ochranná lhůta 7 dní), Teldor 500 SC (ochranná lhůta 3dny).
Za deštivého, vlhkého a teplého počasí dochází k rozvoji Bílé skvrnitosti listů jahodníku. Na první pohled je tato nemoc podobná deficitu mikroprvků ve výživě rostliny. Bíle skvrny jsou fialově lemovány a mohou se vyskytovat na listech, řapících a květních stopkách rostliny. Počet skvrnnek roste, spojují se do větších skvrn. Silně napadené části rostliny se deformují a zasychají. Tato choroba se nejvíce šíří až po sklizni. Preventivním opatřením je udržovat porost optimálně hustý a nezanedbávat výživu. U napadených rostlin provedeme podzimní likvidaci napadených částí rostliny, poté rostlinu ošetříme vhodným přípravkem. Aplikace probíhá až po sklizni.
Vhodné přípravky: Kuprikol (ochranná lhůta 7 dní), Zato 50WG (ochranná lhůta 3 dny).
Méně častou houbovou nemocí je Padlí jahodové. Šíří se při vyšších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu. Vyznačuje se bělavým povlakem na květech, plodech a na spodní straně listu. Listy se kroutí nahoru a tvoří tzv. lžičku. Napadené plody nedozrávají a opadávájí. Předejít nemoci se dá odstraněním starých listů.
Vhodné přípravky: Zato 50WG (ochranná lhůta 3 dny), Kumulus WG (ochranná lhůta je dána odstupem mezi termínem aplikace (poslední aplikace) a sklizní).
Mezi významné škůdce jahod patří Květopas jahodníkový. Tento 2-4mm velký, černohnědý až černý brouk s charakteristickým „nosem“ klade za slunných dní, při teplotě nad 18°C vajíčka do uzavřených poupat květů. Po nakladení vajíček překousne šťopku, která se nalomí a spadne na zem. Po pěti až šesti týdnech vylétají dospělí jedinci, kteří okusují listy a kladou vajíčka do poupat. Stáleplodící odrůdy jsou tedy více ohroženy než odrůdy ranné. Ošetření se provádí těsně před květem.
Vhodné přípravky: Karate Zeon (agrotechnický termín – přípravek se aplikuje se v přesně stanoveném agrotechnickém termínu nebo v určitém vývojovém stádiu ošetřované plodiny), Calypso 480 SC (ochranná lhůta 3 dny).