Numazon

Rajčata i papriky patří mezi nejoblíbenější zeleninu, každý kdo má rád vlastní zeleninu a má aspoň kousek volného místa tyto plodiny pěstuje. Dají se pěstovat na balkónech v truhlících, v květináčích nebo v záhonech. V komerční hydroponii  se nejvíce využívá pěstování v rockwoolových kostkách s kapkovou závlahou, případně v NFT.  Nám se nejvíce daří právě v NFT, ale i v záplavovém systému jsme dosáhli výborných výsledků.
Předpěstovávat můžeme již od konce března. Teplota atmosféry pro dobré klíčení rajčat se udává 18  až 20 °C. Teplota pro papriky okolo 24 °C, neměla by však klesnout pod 20 °C. Rajčata klíčí po 5 až 7 dnech, papriky obdobně. Příprava sadby trvá 32 až 40 dnů.

Při pěstování obecně, v hydroponii to platí dvojnásob, je vždy dobré mít přehled, vědět co za chyby jsme udělali, či proč zrovna letos jsou ty rostlinky tak povedené. Proto jsme pro Vás připravili pěstební deníky, díky kterým získáte možnost podívat se zpětně na své výsledky. 

Aplikace, dávkování, skladování

  • snadný přechod mezi dávkováním pro různé vegetační fáze díky jednoduchému dávkování
  • trvanlivost připravované zálivky uchovávané o teplotě 22°C v nádobě bez přístupu světla je přibližně jeden měsíc
  • nemíchejte novou dávku hnojiva do zbytků staré zálivky
  • dostupnost v balení 0,25, 1, 5, 10 a 25L
  • koncentrát skladujte v chladu bez přímého slunečního světla a chraňte před mrazem
  • minimální trvanlivost koncetrátu je 18 měsíců
Rostliny tyčkových rajčat je nutné pravidelně ošetřovat. Hlavní stonek vyvazujeme přibližně každý 4 až 5 list k opoře a vedlejší výhony vyrůstající v úžlabí listů vylamujeme v co nejmladším stádiu (dokud jsou křehké, ideálně do velikosti 10 cm). Při použití nástrojů hrozí přenos chorob z ostatních rostlin. Také odstraňujeme staré listy. Keříčková rajčata není třeba nijak ošetřovat, pouze je vhodné zajistit přísun světla i do středu rostliny, tak aby dozrávaly i plody schované uvnitř rostliny. Květy rajčat jsou samosprašné, ale vždy je lepší dovolit opylovačům, aby odvedli svoji práci a zlepšili nám úrodu.
 
EC pro rajčata se udává od 2,5 mS do 4 mS, pH se udává od 5,5 do 5,8.
 
Papriky se větví na 2 až 3 výhony přibližně za 5. nodem. Dva nejsilnější výhony jsou zachovány a připevňovány k opoře, slabší jsou odstraněny. Stejně tak jsou odstraněny první květy, aby rostlina nabrala sílu na kvalitní sklizeň. Na 20 listů by mělo připadat 7 až 8 kvetoucích květů, několik malých poupat, 1 až 3 zralé plody, 1 až 3 malé plody a 2 až 4 plody nově nasazované. Jako u rajčat, tak i u paprik jsou květy samosprašné, avšak při nasazení opylovačů dosáhnete vyšších výnosů.
EC pro papriky se udává od 2 mS  do 2,5 mS v závyslosti na vývojové fázi rostliny, pH se udává od 5,5 pro sadbu až po 5,7 pro plně plodící papriky.